Instytut Zamenhofa uruchomił program rezydencji dziennikarskich. Trwa nabór.

Rozpoczął się nabór do pierwszego w Polsce programu rezydencji dziennikarskich. Medialny think-tank Instytut Zamenhofa poszukuje dziennikarzy, reporterów, fotografów zajmujących się tematyką kryzysu migracyjnego na granicy Polski i Białorusi. Najciekawszy projekt zostanie nagrodzony tygodniowym pobytem rezydencjalnym w domu położonym na Podlasiu, nieopodal strefy objętej stanem wyjątkowym.

– Program Rezydencji Zamenhofa zapowiadaliśmy już na początku roku. W międzyczasie, tereny Podlasia, gdzie położony jest dom, który będzie wykorzystywany w programie, stały się obszarem kryzysu migracyjnego i działań służb państwowych. Rezydencja Zamenhofa znajduje się kilka kilometrów poza granicą strefy stanu wyjątkowego. Uznaliśmy, że to dobra okazja, aby w ramach pierwszej edycji programu – udostępnić to miejsce dziennikarkom lub dziennikarzom zajmującym się tą tematyką, by mogli być – blisko, ale nie łamiąc przepisów – świadkami dziejących się tam wydarzeń – wyjaśnia Paweł Prus, prezes zarządu Instytutu Zamenhofa.

Warunki udziału w programie nie są skomplikowane. Do 4 października na adres biuro@zamenhof.pl należy wysłać zgłoszenie zawierające opis artykułu, filmu lub fotoreportażu, który planuje się zrealizować w trakcie swojego pobytu. Najlepszy pomysł wybrany przez jury (Anna Gielewska – Fundacja Reporterów, Magdalena Kicińska – Magazyn Pismo, Paweł Prus – Instytut Zamenhofa) zostanie nagrodzony tygodniowym, bezpłatnym pobytem w komfortowym Domu Twórczym położonym na Podlasiu, w północnej części Puszczy Białowieskiej. Zwycięzca sam zdecyduje w jakim terminie będzie tam pracował.

– Dziennikarze często pracują pod dużą presją czasu. Celem programu jest wsparcie kogoś, kto potrzebuje chwili spokoju lub odosobnienia do realizacji swojego pomysłu. A w kontekście tego co się dzieje na pograniczu – dom, którym dysponuje Instytut Zamenhofa może być doskonałą bazą do przyjrzenia się z bliska sytuacji na podlaskim odcinku granicy z Białorusią. Tym bardziej, że władze państwowe robią wiele, aby utrudniać dziennikarzom relacjonowanie tego co się tam dzieje – wyjaśnia Magdalena Kicińska, redaktorka naczelna Magazynu Pismo, jurorka programu.

Program skierowany jest do dziennikarzy, fotoreporterów i autorów filmowych form dziennikarskich. Do udziału w programie Rezydencji Zamenhofa może zgłosić się każda pełnoletnia osoba, wykonująca zawód dziennikarza lub pokrewny na terenie Polski lub państw Unii Europejskiej. Informacje na ten temat zostały zawarte w regulaminie znajdującym się na stronie www.zamenhof.pl