Instytut Zamenhofa przeszkoli dziennikarzy z dezinformacji

Instytut Zamenhofa rozpoczął nowy projekt, którego celem jest przeszkolenie ponad setki dziennikarzy w zakresie przeciwdziałania dezinformacji. Inicjatywa ma na celu wsparcie przedstawicieli mediów w przygotowaniu na zagrożenia związane z kampaniami dezinformacyjnymi w kontekście zbliżających się wyborów prezydenckich w Polsce.

Podczas szkoleń prezentowane będą najnowsze badania dotyczące dezinformacji, w tym analizy ostatnich kampanii dezinformacyjnych mających na celu wpływanie na procesy wyborcze w Europie. Uczestnicy poznają również wyniki badań na temat dezinformacji ze względu na płeć w Polsce, a także praktyczne narzędzia służące do identyfikacji fałszywych informacji i fact-checkingu, które będą mogli wykorzystać w codziennej pracy dziennikarskiej.

– „Dezinformacja staje się jednym z najpoważniejszych wyzwań dla demokracji. Cykl naszych bezpłatnych szkoleń ma na celu dostarczenie polskim dziennikarzom rzetelnej wiedzy i narzędzi, które pomogą im skutecznie rozpoznawać i neutralizować fałszywe informacje. To kluczowe, zwłaszcza w kontekście zbliżających się wyborów prezydenckich, kiedy społeczeństwo musi mieć dostęp do wiarygodnych danych” – podkreśla Paweł Prus, prezes Instytutu Zamenhofa.

Szkolenia dla wybranych redakcji poprowadzą eksperci zajmujący się badaniem mediów i dezinformacji: Anna Mierzyńska, Paweł Prus oraz Sylwia Czubkowska. Uzupełnieniem cyklu szkoleń jest publikacja, którą Instytut Zamenhofa przygotował z myślą o uczestnikach – kompendium wiedzy na temat przeciwdziałania dezinformacji zawierające wybór rekomendowanych narzędzi do fact-checkingu. Każdy uczestnik po zakończeniu otrzyma certyfikat poświadczający ukończenie szkolenia.

W szkoleniach udział wezmą dziennikarze czołowych polskich redakcji zaproszonych do udziału w projekcie. Instytut Zamenhofa planuje również organizację dwóch szkoleń otwartych zrealizowanych online – w których bezpłatnie będą mogli wziąć udział wszyscy zainteresowani dziennikarze.

O Instytucie Zamenhofa

Instytut Zamenhofa to niezależna organizacja badawcza zajmująca się analizą mediów, procesów komunikacyjnych i przeciwdziałaniem dezinformacji. Misją Instytutu jest wspieranie społeczeństwa obywatelskiego poprzez dostarczanie rzetelnych badań i analiz. Współpracuje z krajowymi i międzynarodowymi instytucjami badawczymi, realizując projekty z zakresu edukacji medialnej i przeciwdziałania zaburzeniom informacyjnym.