16 października (środa) w Klubie Outriders w Warszawie odbędzie się debata ekspercka poświęcona najnowszej publikacji Instytutu Zamenhofa. W dyskusji udział wezmą eksperci zajmujący się dezinformacją oraz kobiety, które ze względu na działalność publiczną stały się celem działań dezinformacyjnych.
Na debatę „Płeć, kłamstwa i internet. Jak dezinformacja wymierzona w kobiety niszczy debatę publiczną w Polsce” zapraszamy do Klubu Outriders przy ul. Rokosowskiej 8 w Warszawie. Początek wydarzenia o godz. 18.00.
W dyskusji o problemie dezinformacji wymierzonej w kobiety udział wezmą:
Karina Bosak – prawniczka, posłanka na Sejm X kadencji.
Morgan Janowicz – członkini zarządu European Fem Institute
Paweł Prus – prawnik, analityk mediów, prezes Instytutu Zamenhofa.
Maja Staśko – dziennikarka, dramaturżka, aktywistka wspierająca osoby po przemocy.
Rozmowę moderować będzie Sylwia Czubkowska – dziennikarka technologiczna, szefowa Rady Instytutu Zamenhofa.
16 października 2024 r. będzie miała miejsce premiera najnowszej publikacji Instytutu Zamenhofa – raportu „Dezinformacja jako forma przemocy wobec kobiet w Polsce”. To efekt kilku miesięcy pracy zespołu think tanku medialnego. Raport, powstały w ramach projektu Artemis Alliance, to jedna z pierwszych publikacji w Polsce poświęconych zjawisku dezinformacji ze względu na płeć (GID, Gender Identity Disinformation). Ofiarami tego zjawiska najczęściej padają kobiety aktywne politycznie lub społecznie; działania dezinformacyjne mają na celu osłabienie ich pozycji i zniechęcenie do aktywności społecznej i zawodowej.
W raporcie zaprezentowane zostały najczęstsze techniki i linie narracji dezinformacyjnych stosowane wobec kobiet. Integralną częścią publikacji jest seria pogłębionych wywiadów z kobietami, które stały się obiektem dezinformacji: polityczkami, posłankami na Sejm RP, aktywistkami i działaczkami społecznymi. Rozmówczynie Instytutu Zamenhofa dzielą się w nich swoimi doświadczeniami wskazując m.in. jakie skutki miała dezinformacja wobec nich.