Fotoreporterzy wygrali proces z „Gazetą Polską” ws. zdjęć uchodźców

Wydawca tygodnika, Niezależne Wydawnictwo Polskie ma przeprosić Rafała Wojczala i Wojciecha Wilczyńskiego za wykorzystanie bez zgody ich zdjęć do fotomontażu, który znalazł się na okładce z podpisem „Uchodźcy przynoszą śmiertelne choroby”. Gdański sąd nakazał także wpłacanie na rzecz Polskiej Akcji Humanitarnej 20 tysięcy złotych. Wyrok nie jest prawomocny.

Informacja o wyroku znalazła się na facebookowym profilu Wojczala. Fotograf napisał, że „Dziś wielki dzień dla mnie i dla zmagającego się aktualnie z Covidem Wojtka Wilczyńskiego (trzymajmy kciuki za jego zdrowie!). Wygraliśmy w pierwszej instancji z Gazetą Polską, która ponad 3 lata temu zamieściła na okładce obrzydliwy fotomontaż z naszych zdjęć. Sąd w pełni uznał nasze roszczenia i oddalił nieudolną linię obrony strony pozwanej”. Redaktor naczelny „Gazety Polskiej” w rozmowie z Wirtualnymi Mediami zapowiedział, że czeka na w tej sprawie na oficjalne pismo z sądu i jeżeli informacja o przegranym procesie się potwierdzi, to tygodnik złoży odwołanie od wyroku.

Okładka z fotomontażem ukazała się w lipcu 2017. Znalazły się na niej cyfrowo zmienione zdjęcia Wojczala z obozu dla uchodźców w Iraku i Wilczyńskiego z misji humanitarnej w Afganistanie. Obaj fotoreporterzy podkreślali, że ich zdjęcia zostały wykorzystane do nawoływania do nienawiści wobec uchodźców. Kilka miesięcy po publikacji „Gazeta Polska” opublikowała przeprosiny, które nie usatysfakcjonowały pozywających.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *