Szymon Jadczak dołącza do zespołu Instytutu Zamenhofa

Do zespołu Instytutu Zamenhofa jako ekspert i członek rady dołączył Szymon Jadczak, wielokrotnie nagradzany reporter śledczy i autor książki „Wisła w ogniu”.

Szymon Jadczak to dziennikarz Wirtualnej Polski, w przeszłości związany z TVN i Gazetą Wyborczą. Jest dwukrotnym laureatem nagrody Grand Press w kategorii News. Specjalizuje się w tematach śledczych, jest jednym z najlepszych w Polsce ekspertów od środowisk kibolskich. Jadczak znany jest z materiałów opartych na źródłach OSINT, czyli białym wywiadzie, takich jak tekst o majątku premiera Mateusza Morawieckiego czy 70 milionach wydanych na wybory, które się nie odbyły. 

– Szymon to jeden z najlepszych reporterów śledczych w Polsce, który skutecznie łączy świetny warsztat dziennikarski z umiejętnością analizy danych i wykorzystania OSINT-u. Jako członek Rady Instytutu Zamenhofa będzie miał duży wpływ na kierunki działalności całego think tanku, ale będziemy chcieli wykorzystać jego doświadczenie także do budowy programu warsztatów dla młodych dziennikarzy śledczych– mówi Paweł Prus, prezes zarządu Instytutu Zamenhofa.

Instytut Zamenhofa to pierwszy w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej think tank zorientowany na badanie i opisywanie środowiska mediów oraz procesów związanych z komunikacją i obiegiem informacji. Instytut został założony przez polskich dziennikarzy i ekspertów medialnych. W 2020 roku w Instytucie został opracowany poradnik bezpieczeństwa dla dziennikarzy relacjonujących konflikty i zamieszki uliczne. W marcu 2021 roku Instytut Zamenhofa opublikował „Media bez kobiet”, raport z badania obecności kobiet w programach publicystycznych radia i telewizji.