Sondaże w polityce: informacja czy manipulacja?

Sondaże polityczne – kochają je media, politycy i sami wyborcy – ale zamiast informować o stanie rzeczywistości, często dezinformują i wprowadzają w błąd. Mnogość firm badawczych, różne techniki badania opinii czy w końcu analiza tych danych i interpretacja – powodują, że ich wyniki często wzajemnie sobie przeczą.

Jak czytać sondaże? Dlaczego rezultaty badań potrafią się skrajnie od siebie różnić? I jak nie dać się wprowadzić w błąd nierzetelnymi wynikami lub ich interpretacją? Przed zbliżającym się maratonem wyborczym Instytut Zamenhofa, Gazeta.pl oraz inicjatywa Sprawdzamy Sondaże zapraszają na debatę ekspertów, którzy rozwieją te i inne wątpliwości związane z badaniami preferencji politycznych w Polsce.

W dyskusji o roli sondaży w polityce udział wezmą eksperci: 

  • Urszula Krassowska (dyrektor zarządzająca Kantar Public)
  • Łukasz Pawłowski (prezes Ogólnopolskiej Grupy Badawczej)
  • dr Maciej Onasz (politolog, Zespół Badań Wyborczych Uniwersytetu Łódzkiego)
  • Jacek Gądek (dziennikarz Gazeta.pl) 

Debatę poprowadzi Paweł Prus (prezes Instytutu Zamenhofa).

Bez emocji, w merytoryczny sposób zaproszeni eksperci odpowiedzą nie tylko na kluczowe pytania związane z problematyką badania preferencji politycznych, ale także przedstawią receptę na to, jak nie dać się sondażom zmanipulować. W trakcie debaty zostaną także przedstawione wnioski z raportu Sprawdzamy Sondaże podsumowującego trafność 121  sondaży i 51 prognoz opublikowanych w trakcie 4 ostatnich kampanii wyborczych.

Debata odbędzie się we wtorek 4 kwietnia o godz. 20.00 i będzie transmitowana na stronie głównej i w mediach społecznościowych Gazeta.pl.

Link do wydarzenia na FB: https://fb.me/e/zGt9lras