Premiera raportu: „Dezinformacja jako forma przemocy wobec kobiet w Polsce”

16 października 2024 Instytut Zamenhofa opublikuje raport poświęcony problemowi dezinformacji ze względu na płeć. Dezinformacja wymierzona w aktywne społecznie i politycznie kobiety to niezbadany dotąd w Polsce obszar. Publikacja „Dezinformacja jako forma przemocy wobec kobiet w Polsce” ma być głosem inicjującym debatę społeczną na ten temat.

Raport, to efekt pracy grupy badaczy medialnego think-tanku. Oprócz krytycznej analizy źródeł i internetu, znajdą się w nim case studies opracowane w oparciu o pogłębione rozmowy z polskimi polityczkami i działaczkami społecznymi.

– Na przykładzie konkretnych osób pokazujemy w nim jakim problemem jest dezinformacja wymierzona w aktywne kobiety w Polsce oraz jaki ma wpływ na debatę publiczną. Techniki dezinformacji stosowane wobec kobiet są inne niż te, które dotykają mężczyzn. Z rozmów z osobami, które były celem ataków gendered disinformation wynika, że często spotykanym efektem jest zniechęcenie do działalności publicznej albo osłabienie siły przekazu. Za pomocą dezinformacji aktywne politycznie i społecznie kobiety w Polsce są uciszane – mówi Paweł Prus, prezes zarządu Instytutu Zamenhofa.

Dezinformacja ze względu na płeć (Gendered Identity Disinformation, w skrócie GID) to problem, którym zajmują się głównie badacze z USA i wybranych krajów Europy. W Polsce – zjawisko GID do tej pory nie zostało zbadane i opisane. Raport Instytutu Zamenhofa to jedna z pierwszych publikacji na ten temat w naszym kraju. Współautorami publikacji są: Nikola Bochyńska, Agnieszka Filipiak, Joanna Klimowicz i Paweł Prus.

Oficjalna premiera raportu „Dezinformacja jako forma przemocy wobec kobiet w Polsce” odbędzie się 16 października 2024 w Klubie Outriders w Warszawie (ul. Rokosowska 8) o godz. 18.00.

Instytut Zamenhofa zaprasza tego wieczoru na debatę ekspercką „Płeć, kłamstwa i internet. Jak dezinformacja wymierzona w kobiety niszczy debatę publiczną w Polsce” w której udział wezmą eksperci zajmujący się dezinformacją i przemocą w sieci oraz osoby, które same doświadczyły dezinformacji ze względu na płeć. Dyskusję poprowadzi Sylwia Czubkowska, szefowa Rady Instytutu Zamenhofa.

– Będziemy dyskutować o tym jak wyglądają konkretne mechanizmy i treści dezinformacyjne dotyczące kobiet, w szczególności tych pełniących publiczne role, w jaki sposób dezinformacja staje się częścią mechanizmów przemocowych oraz o tym w jaki sposób możemy sobie z tym problemem radzić – mówi Sylwia Czubkowska.