Polska jeszcze niżej w rankingu wolności mediów

W najnowszym Światowym Indeksie Wolności Prasy, przygotowywanym przez organizację Reporterzy Bez Granic, Polska spadła na 64 pozycję. Nasz kraj jest o dwa miejsce niżej niż przed rokiem, w grupie państw w których występują problemy z funkcjonowaniem wolnych mediów. Na czele zestawienia są kraje północy Europy (Norwegia, Finlandia i Szwecja), a ranking zamykają Erytrea, Korea Północna i Turkmenistan.

Reporterzy Bez Granic, komentując pozycję Polski, zwracają uwagę na przejęcie kontroli nad mediami publicznymi, repolonizację mediów prywatnych i próbę wywierania wpływów na redakcję przez propozycję wprowadzenia nowego podatku. Organizacja zwraca też uwagę na postawę policji wobec dziennikarzy w czasie protestów. „Wielokrotnie nie chroniła dziennikarzy relacjonujących protesty, stosując przemoc i arbitralne aresztowania, aby ograniczyć prawo do informacji” opisuje postawę formacji raport.

Prezes organizacji, w wywiadzie dla Deutsche Welle, podkreśla, że pandemia tylko pogłębiła istniejące problemy świata mediów.
Światowy Indeks Wolności Prasy powstaje od 2002 roku na podstawie kwestionariuszy wypełnianych przez przedstawicieli świata mediów i ekspertów. Kryteria oceny sytuacji to między innymi niezalezność mediów, przepisy dotyczące prasy, bezpieczeństwo dziennikarzy i nadużycia wobec nich.

https://www.press.pl/tresc/65629,polska-coraz-nizej-w-rankingu-wolnosci-mediow