Media i wojna. Pierwsze wydarzenie z cyklu Mixer pod patronatem Instytutu Zamenhofa

30 listopada i 1 grudnia w Rzeszowie spotkają się dziennikarze z Europy oraz Kaukazu i Azji Centralnej, by porozmawiać o tym, jak trwająca wojna w Ukrainie wpływa na media oraz społeczeństwa w różnych krajach. Instytut Zamenhofa jest partnerem tego wydarzenia.

„Trwająca rosyjska inwazja w Ukrainie spowodowała poważne zmiany w każdym kraju europejskim – mówi Jakub Górnicki z Mixera, organizator konferencji. O tym, jakie one są, czego potrzebują media, żeby o nich opowiadać, chcemy rozmawiać podczas wydarzenia »Media i wojna«”.

W konferencji weźmie udział ponad 100 osób. Reprezentowanych będzie ponad 25 ukraińskich mediów oraz 20 europejskich. Wystąpi m.in. Olga Rudenko, redaktorka naczelna Kyiv Independent, Christian Borys, twórca Saint Javelin, Marichka Paplaskauite z The Ukrainians, Nastia Stanko z hromadske czy laureat World Press Photo i wieloletni korespondent wojenny Ron Haviv. Program całej konferencji dostępny jest tutaj. W spotkaniu wezmą udział także przedstawiciele różnych organizacji finansujących i wspierających dziennikarzy w Europie Środkowo-Wschodniej. Instytut Zamenhofa reprezentować będzie Piotr Drabik.

Wśród tematów poruszane będą m.in. kwestie energetyczne, sposoby relacjonowania konfliktu, dostęp do informacji, dezinformacja rosyjska, ale również wykorzystanie humoru, memów i satyry. 

Organizatorzy chcą przede wszystkim umożliwić mediom nawiązanie większej współpracy między sobą – dlatego pojawią się również m.in. redakcje z Niemiec i Hiszpanii. 

Wybranie Rzeszowa na miejsce wydarzenia nie było przypadkowe – jest położony godzinę od granicy z Ukrainą. To też od 24 lutego br. miejsce symboliczne z powodu zarówno swojego położenia, jak i zaangażowania w pomoc Ukrainie, stąd decyzja o organizacji konferencji właśnie w stolicy Podkarpacia.

Więcej informacji na stronie wydarzenia:

https://mixer.media/media-and-war

Mixer to nowa organizacja wspierająca dziennikarzy i media w Europie w ich pracy. Skupia się na wspieraniu reporterów i redakcji poprzez projekty specjalne, szkolenia oraz wydarzenia. Kolejne odbędą się w 2023 r. m.in. w Sarajewie i Rydze.